متخصص زنان متخصص زنان .

متخصص زنان

لاپاراسكوپي چيست ؟

عمل لاپاراسكوپي تكنيكي از جراحي هاي كم تهاجم است به اين معنا كه براي اجراي عمل جراحي برش هاي كوچيكتري نياز است و اين موجب مي شود زخم شما زودتر بهبود يافته و خطر ابتلا به بيماري هاي عفوني را كاهش دهد.
لاپاراسكوپي جراحي دو كاربرده است چرا كه مي تواند همزمان هم براي تشخيص بيماري و هم براي درمان بيماري شما به كار رود. عمل لاپاراسكوپي كمك مي كند تا پزشك بدون باز كردن كامل شكم شما و انجام جراحي باز وضعيت شما را بررسي و يا براي برطرف كردن بيماري شما اقدام كند. ابزار لاپاراسكوپي لوله اي طولاني و باريك است كه داراي دوربيني با وضوح بالا و نور شديد مي باشد تا بتواند از طريق ورود به حفره ي شكمي همانطور كه حركت مي كند تصاوير داخل شكم و لگن را بر روي مانيتور براي پزشك بفرستد.

تفاوت جراحي باز با لاپاراسكوپي چيست؟

تفاوت بارز لاپاراسكوپي با جراحي باز در نوع برش هايي كه در حين عمل ايجاد مي شود. در جراحي باز براي آنكه دكتر ديد كافي براي عمل داشته باشد برشي به اندازه ۶ تا ۱۲ اينچ روي شكم فرد ايجاد مي كنند در حالي كه در جراحي لاپاراسكوپي فقط يك تا ۳ برش كوچك نيم تا يك سانتي متري بوجود مي آيد كه به سرعت قابل بهبود است و نياز به بستري شدن طولاني مدت بيمار نيست. در اين جراحي برش هاي كوچك به معني اين است كه مدت زمان لازم براي بازيابي بسيار كوتاه بوده و بهبودي سريع اتفاق مي افتد. در بيشتر موارد بيماران مي توانند حداكثر پس از مدت يك هفته بعد از جراحي به فعاليت هاي طبيعي خود باز گردند چرا كه درد پس از عمل كاهش و زخم هاي كوچك بهبود يافته است.
همچنان كه ذكر كرديم مهم ترين تفاوت اين دو روش جراحي، زخم هاي كوچكتر در لاپاراسكوپي است
از آنجايي كه زخم ها كوچكتر هستند و عمل دقيق تر انجام شده لذا درد بيمار بسيار كمتر است
۲۰ درصد از جراحي هاي باز داري فتق هستند در حالي كه در جراحي با لاپاراسكوپ اين اتفاق نادر است
به دليل تمامي موارد گفته شده عوارض پس از عمل بيمار بسيار كم است و بيمار خيلي سريع تر در حدوده ۲ تا ۳ روز بعد ميتواند به فعاليت هاي عادي خود برگردد

عمل لاپاراسكوپي چگونه انجام مي شود؟

عمل لاپاراسكوپي بوسيله ي دستگاه لاپاراسكوپ كه دوربيني متصل بر روي آن وجود دارد براي مشاهده ي اعضا داخلي شكم و لگن، تحت شرايط بيهوشي عمومي انجام مي شود. پس از ايجاد برش و ورود دستگاه لاپاراسكوپ، گاز دي اكسيد كربن يا گاز اكسيد نيتروژن در حفره ي شكمي منتشر مي كنند تا مشاهده دستگاه هاي داخلي بدن راحت تر شود. گاز كمك مي كند ديواره هاي شكمي از دستگاه هاي داخلي بدن جدا شود و در پايان مراحل عمل دستگاه برداشته، گاز تخليه شده و برش ها را مي بندند.

لاپاراسكوپي براي تشخيص و درمان چه مواردي از مشكلات افراد به كار مي رود؟

اين نوع از عمل جراحي معمولا در زماني كه ديگر روش هاي تشخيص و درمان بازدهي مناسبي ندارند، اغلب براي يافتن و تشخيص منبع درد هاي لگني و شكمي استفاده مي شود. خوبي اين روش آن است كه علاوه بر توانايي تشخيص اين روش؛ تقريبا در تمامي مراحل عمل اگر مشكلي بوجود بيايد به سرعت و راحتي قابل درمان است لذا امنيت بالاتر و خطر كمتري دارد. از جمله كاربرد هاي لاپاراسكوپي ميتوان موارد زير را نام برد:

  • بررسي مشكلات ناباروري در زنان
  • بررسي آسيب ديدگي هاي ناشي از بافت آندومتريوز
  • حاملگي خارج از رحم را ميتوان به كمك اين روش با ميزان آسيب كمتر اجرا كرد
  • براي يافتن و برداشتن چسبندگي ناشي از بافت هاي اسكار اين روش بسيار كارآمد است
  • سرطان اندام هاي داخلي مانند سرطان كبد و پانكراس را ميتوان تشخيص داد و جراحي لاپاراسكوپي را براي بعضي از سرطان هاي كولوركتال اجرا كرد.
  • اگر كيست هاي تخمدان زنان قابل درمان نباشند آنها را با اين روش بر مي دارند
  • براي درمان كردن اختلالات كف لگني مانند بي اختياري ادرار و پرولاپس ارگان لگن نيز اين روش كاربرد دارد.
  • كيسه صفرا و آپانديس فرد را در صورت بيمار بودن اين اندام ها مي توانند با كمك اين روش بردارند.

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۰۷:۴۲ توسط:متخصص زنان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :